Nemrég robbant a hír, mely szerint mikroszkopikus műanyaggal szennyezett a világ legkedveltebb palackozott vizeinek 90 százaléka. Ez a legnagyobb vizsgálat, amelyet a témában eddig végeztek. Kezdhetünk aggódni? Mégis milyen hatalmas gondokat okozhat a szervezetünk számára a mikroműanyag? És milyen alternatív vízlelőhelyekre bukkanhatunk?
A vizsgálatot az ENSZ egészségügyi szervezete kezdeményezte, és összesen 19 ország 11 különböző márkába tartozó vizeit vizsgálták. A WHO szerint nem kell pánikba esnünk, ugyanakkor kicsit sem megnyugtató az a tény, hogy egyelőre nincsenek kutatások arról, mi történik azzal, aki egész életében palackos vizet fogyaszt. Vajon mennyi toxikus anyagot tartalmaznak a parányi műanyagszemcsék? Vajon milyen egészségügyi hatásai vannak? Vajon mi történik a szervezetünkkel?
Mi az a mikroműanyag?
Bármennyire is azt gondoljuk, hogy léteznek lebomló műanyagok (mert ezt hirdetik bizonyos márkák), a műanyagok valójában nem bomlanak le, csak apró részecskékre esnek szét. Ezek a parányi részecskék bejutnak a természetes vizekbe. Megfigyelték, hogy a halak, kagylók tápcsatornájába jutva gyulladásos reakciót válthatnak ki, és akár az élőlények pusztulásához is vezethet.
Egy liter palackos víz tartalmazott:
De milyen vizet igyunk, ha nem ásványvizet? A különféle szűrt, csap-, gyógy- és forrásvizekről itt olvashattok >>