Írd be, mit keresel:

Egy igazi olasz: gombás ravioli házilag

Két dolog biztos. Először is: az olaszok értenek a tésztákhoz. Másodszor: mi értünk ezek elfogyasztásához. Bolognai spagetti, carbonara, cacio e pepe vagy akár a mai választásunk, ravioli, mindet imádjuk.

Cookta - 2018.11.16.
Egy igazi olasz: gombás ravioli házilag

A ravioli (egyes számban raviolo) egy töltött tészta, mely általában kisebb négyszet vagy kör formájú. Sokan raguval tömik meg, de van ricottás, spenótos recept, és egyszerű paradicsomszószos is, de mi ebben a receptben egy krémes, vegetáriánus, gombás-fokhagymás raviolit fogunk elkészíteni. Alapvetően sok embernek aggályai vannak a házi tésztával kapcsolatban, és mivel nagyon könnyen hozzájuthatunk a legtöbb típusú száraztésztához bármilyen boltban, nem igazán szoktunk olasz tésztát készíteni otthon. Azonban kevés dolog kell hozzá, és szerintem nagyon is megéri a munkát.

Majdnem minden olasz tészta ugyanúgy készül, a különbség a vastagság és a forma. Eredetileg a szegényebb olaszok csak vizet és lisztet használtak, míg a gazdagabbak a vizet tojással helyettesítették, és sárgább, krémesebb tésztát kaptak. Ez a recept a tojásos verziót fogja használni, mely igen egyszerű.

Forrás:
Ábris

Végül pár szót a tésztagépről. Mára sok nagyobb boltban és online áruházban lehet találni nagyon olcsón egyszerű, kézzel használatos tésztagépet, ami nagyon megkönnyíti a tészta nyújtását. Természetesen egy sodrófával is lehet dolgozni, de figyelni kell, hogy a lehető legegyenletesebb és legvékonyabb tésztához jussunk, ha raviolit készítünk. Kezdjünk is neki!

Gombás ravioli

Hozzávalók 4 főre:

  • 4 egész tojás
  • kb. 400 g BL55 liszt (vagy 00 típusú olasz liszt)
  • só, bors
  • olívaolaj
  • 250 g csiperkegomba
  • 3 gerezd fokhagyma
  • friss kakukkfű
  • száritott oregánó
  • 1-2 evőkanál vaj
  • 100 ml 30 %-os tejszín

Elkészítés: Először is készítsük el a tésztánkat. Ehhez 4 friss tojást feltörünk, és egy kávéskanál sóval összekavarjuk. Ehhez körülbelül 400 g lisztet adunk, de ha pontosabbak szeretnénk lenni akkor lemérjük a tojások súlyát, és a következő egyenlet alapján adunk hozzá lisztet: tojás súlya * 2 – 100 g. Ez azért biztosabb, mert különböző méretű tojásokat vehetünk piacon, boltbal, és így mindig pontosan annyi lisztet fogunk használni, amennyi kell. Persze nem kell nagyon pontosnak lennünk, mert a tészta gyúrása közben bármikor adhatunk hozzá kis vizet vagy lisztet. A tésztát elkezdjük összedolgozni, majd egy lelisztezett felületen körülbelül 5-8 percig alaposan meggyúrjuk. A cél egy viszonylag puha, sárgás, nem ragadós, de nem is száraz tészta. Az elkészült terméket fóliába helyezzük, és kb. fél órán át hűtőben pihentetjük, hogy a glutén kicsit pihenjen, és könnyebb legyen vele dolgozni.

Miközben a tésztánk sziesztázik a hűtőben, elkészíthetjük a tölteléket, mely ebben az esetben egy gombás-fokhagymás csoda lesz. Ehhez először kis kockákra vágjuk a tisztított gombákat (francia kulináris nyelven brunoise-ra vágjuk), és egy igen meleg serpenyőben, szárazon elkezdjük pirítani. Ha extra gombaízt szeretnénk hozzáadni, szárított shiitake vagy vargánya gombát is adhatunk hozzá, melyet körülbelül 10 percig forró vízben hidratálunk, mielőtt a többi gombához tesszük. Mikor a gomba kieresztette a levét és elkezd barnulni, hozzáadunk egy kis olívaolajat és az apróra vágott fokhagymákat, és a hőmérsékletet lecsökkentjük alacsonyra. Pár percig pirítjuk, majd hozzáadunk ízlés szerint kakukkfüvet és oregánót, majd a tejszínt. A tejszínnel még pár percig közepes lángon pirítjuk a gombákat míg sűrű, krémes tölteléket kapunk. Ekkor sózzuk, borsozzuk a művünket, és természetesen kóstoljuk, mint mindig. Van, aki friss spenótot ad ilyenkor a mixtúrához, ami nagyon jól passzol a gombához és a fokhagymához is. Megvárjuk, míg a töltelék kihűl.

Míg hűl a töltelék, a pihent tésztát kisebb részekre vágjuk, és szépen tésztagéppel (ezen a legvékonyabb beállításig menjünk) vagy sodrófával a lehető legvékonyabbra nyújtjuk. A vékony tésztákat kissé lisztezzük meg, hogy ne ragadjanak egymáshoz vagy a munkafelülethez. Ezután egymástól pár centire 1-1 evőkanálnyi tölteléket teszünk a tésztára, és egy másik tésztával lefedjük. Ilyenkor, ha az alsó tészta széleit felvert tojással megkenjük, jobban fog ragadni, és könnyebb dolgunk lesz. Próbáljuk meg a lehető legtöbb levegőtől megszabadítani a kis raviolikat, majd késsel vagy szaggatóval vágjuk körbe őket kör vagy négyzet alakúvá.

Az elkészült csodás raviólikat le lehet fagyasztani egy lisztezett tepsiben, de akár egyből is felhasználhatjuk. Forró, jól sózott vízben pár perc alatt elkészül. Tálalni gyakorlatilag végtelen módon lehet, akár köretként, akár magában, mint itt, pár evőkanál vajban megforgatva egy kis petrezselyemmel.

Jó étvágyat és jó kísérletezést!

Forrás:
Ábris

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.