A pirítóskenyér valószínűleg sokaknál a leggyakoribb reggeli, de uzsonnára, vacsorára is gyakran praktikus tetszés szerinti feltéttel, édesen vagy sósan. Aki viszont szeretne kevesebb kenyeret és több egészségesebb ételt enni, kóstolja meg a pirítóst édesburgonyával!
Az édesburgonyás pirítós hatalmas ötlet, és lapozzunk túl azon a tévhiten, hogy mindent helyettesíteni kellene valamivel, mert nem feltétlenül van így, viszont ez a módszer nagyon jó alternatíva arra, hogy kevesebb szénhidrátot, kenyeret együnk, és több zöldséget, amivel jobban jár a szervezetünk. Ráadásul ebben a formában a „pirítós” gluténmentes étrendbe is beilleszthető, és az édesburgonyának rengeteg jótékony hatása is van.
A jól megmosott édesburgonyát kb. fél centis szeletekre vágjuk, ízlés szerint hosszában és keresztirányban is szeletelhetjük, csak a mérete fok különbözni. A legegyszerűbb, ha kenyérpirítóba tesszük, és magas fokozaton megpirítjuk, ehhez 2-3 ismételt pirítás is kellhet, hogy kellően átpuhuljon belül a zöldség, kívül pedig kissé ropogósra süljön. A másik módszer, hogy olajjal kikent serpenyőben, tűzhelyen oldalanként 7-8 perc alatt megsütjük, de ha nagyobb mennyiséget sütnünk, akkor a harmadik módszer lehet a befutó, amikor is sütőpapírral fedett tepsibe téve, kis olajjal lekenve, 180 fokos sütőben 10-12 perc alatt megsütjük.
Tipp: Ha esetleg a sütőben mást sütünk, betehetjük mellé 20 percre egészben az édesburgonyát, elősütve, majd kihűtve sokkal könnyebb felszeletelni, és utána a fentiek alapján gyorsabban elkészülhet belőle a pirítós.
Gyakorlatilag bármit, amit egy pirítósra tennénk, édes és sós ízek is jól passzolnak hozzá, és bár alapban egy kicsit édes, mégis jól passzol sonkához, lazachoz, tonhalhoz, burgerbuci helyett tehetjük két szelet pirított batáta közé a hamburgert vagy a pulled pork húsunkat, vega és vegán étrendben krémsajt, hummusz, avokádó is jól passzol hozzá, tojáskrémmel, pár szelet sajttal is nagyon finom, érdemes vele kísérletezni!