A rizs fontosabb és értékesebb étel, mint elsőre gondolnánk: a bolygó népességének több mint felének a rizs elsődleges élelmiszere, gondoljunk csak Ázsiára, ahol akár naponta többször is fogyasztják, számtalan formában. A főzésének többféle módja van, érdemes kiválasztani azt, ami nekünk a megfelelő!
Az egyik legősibb termesztett táplálék a rizs, Kína és India területein őshonos, és több tízezer fajtája létezik. Európába két útvonalon érkezett, egyrészt a Közel-Keleten át, majd török közvetítéssel, például hozzánk is, másrészt afrikai kitérővel és mór közvetítéssel spanyol és olasz területekre. Természetesen mindenki kicsit alakított a rizs főzésén és a rizses recepteken, így számtalan készítési módja van.
Indiában bő sós vízben főzik meg az átmosott rizst, majd ha kellően puha, leszűrik. Kínában és Japánban kevesebb, másfélszeres-kétszeres vízben teszik fel főni, így ragacsosra fő, a szemek összetapadnak, és könnyebb megenni evőpálcikával. A Közel-Keleten és Törökországban egy kis zsiradékon üvegesre pirítják, majd vízzel, levessel felöntik, így főzik meg – és így készítjük többnyire mi is, hiszen anno a törököktől így tanultuk. A spanyolok is pirítással kezdik, majd felöntés után lefedve a sütőbe teszik, ahol szép lassan megfő, felissza a teljes vízmennyiséget, míg az olaszoknál a rizottós megoldás a legnépszerűbb, vagyis pirítás után apránként adják hozzá a forró folyadékot, mindig csak annyit, amennyit a rizs felvesz, és kevergetve főzik, így a folyamatosan kiszabaduló keményítőtől nagyon selymes, krémes lesz.
Nálunk a leggyakoribb a párolt és a törökös módon zsiradékon kicsit megpirított, majd vízzel, alaplével felöntött, fedő alatt készülő főtt rizs. Mindkettő esetében a kétszeres mennyiségű folyadék az ideális, vagyis 1 bögre rizshez 2 bögre folyadék. A főtt rizs elsősorban rizssaláta vagy nagyon fűszeres, szaftos, szószos, ragus ételek kísérőjének alkalmas, a párolt rizs viszont ízletesebb, ráadásul könnyen gazdagíthatjuk fűszerekkel, zöldségekkel.
A rizst mindig mossuk meg főzés előtt – vagy szűrőben, folyó víz alatt, vagy meleg vízzel felöntve, átkeverve, majd leszűrve!
Egy edénybe 2 rész vizet öntünk, sózzuk, hozzáadjuk a megmosott 1 rész rizst, felforraljuk, majd takarékon 15–18 perc alatt megfőzzük fedő alatt, majd még néhány percet állni hagyjuk, hogy saját gőzében kellően puhára párolódjon.
Kevés zsiradékon – 2,5 dl rizs esetében 2 evőkanál olaj, 1 evőkanál vaj vagy 1 evőkanál zsír – megfuttatjuk a megmosott és alaposan lecsöpögtetett rizst, amikor kezdenek áttetszővé, üvegessé válni a rizsszemek, felöntjük kétszeres mennnyiségű meleg vagy forró vízzel. Sózzuk, átkeverjük, és forrás után takarékra véve, lefedve 15–18 percig főzzük, majd a tűzről levéve még 5 percet hagyjuk a saját gőzében puhulni.
Attól függően, milyen ételhez szánjuk kísérőként a főtt rizst, szabadon variálhatjuk, fűszerezhetjük, gazdagíthatjuk is: