Télen a legjobb bulikaja a sajtfondü, igazi közösségi étel, amit mindenki szeret, átmelegít, mókás és szokatlan a közös mártogatós evés, és nagy előnye, hogy a házigazdának nem kell több fogással készülni és izgulni, hogy sikerül-e az étel, csak nyugisan előkészíti a hozzávalókat, mert mindenki magának "főzi" a vacsorát.
Az olvadt, illatos sajt garancia a hibátlan vacsorához, a sajtfondü pedig nem más, mint sok-sok sajt egy kis kis alkohollal és fűszerrel összemelegítve, amit közösen mártogatunk ki egy nagy, közös tálból. Rengeteg fajtája létezik, hiszen a sajtfélék, és ezek kombinációja rengeteg lehetőséget rejt, és persze azzal is lehet játszani, hogy mivel tunkoljuk ki a forró sajtot. A tapasztalat szerint pedig szuper a hangulat a fondü körül, hol egy kenyérdarab pottyan a sajtba, hol a sűrűsödő és lekapó sajtot kell hígítani egy kis alkohollal, hol összekeverődnek a villák…
A klasszikus sajtfondühöz pirított kenyérkocka jár, ezeket a ropogós kis falatokat mártjuk a fűszeres és forró sajtba, de bátran kiegészíthetjük bármilyen nyers vagy főtt zöldséggel, amihez jól illik a sajt, és mint tudjuk, mindenhez jól illik! Nyers vagy párolt karfiolt, brokkolit, kelbimbót, répát, zellert, de akár céklát, sütőtököt, hasábokra vágott szárzellert, kaliforniai paprikát is tálkákba téve a fondü mellé tehetünk, de akár friss gyümölcsökkel is feldobhatjuk a kínálatot: tehetünk az asztalra cikkekre vágott vagy kockázott almát, körtét, ananászt, pár szem szőlőt akár.
Fontos!
Az olvasztott csupa sajt fogás nem könnyű étel, nem mindegy, mit iszunk mellé. Kerüljük a sajtfondü mellé az üdítőket és ásványvizet, inkább bort vagy forró teát kortyolgassunk mellé, így a sajt nem dermed össze a gyomorban!
Hozzávalók:
Valamint:
Elkészítés: A fondüedény belsejét jól bedörzsöljük a fokhagymával. Beleöntjük a bort, és kis lángon, állandó keverés közben beletesszük a sajtot. A pálinkával elkeverjük az étkezési keményítőt. A boros sajtot folyamatos kevergetés mellett addig melegítjük, míg homogén, sűrű masszává nem válik. Ekkor beleöntjük a keményítős pálinkát, fűszerezzük egy kis őrölt borssal és reszelt szerecsendióval, és mehet a spirituszégő fölé az asztal közepére.
Körberakjuk az előzőleg elkészített mártogatnivalókkal, körbeüljük, és mehet a falatozás!