A chili con carne - ahogy a nevében is benne van - egy jó kis húsos egytálétel, de létezik húsmentes változata is, ez a chili sin carne. Aki egyszer is elkészíti, rájön, hogy nem hiányzik belőle a hús, ebben a formában viszont könnyebben emészthető, olcsóbb, gyorsabb, és vegetáriánus, sőt vegán, mindenmentes étrendbe is beilleszthető.
Bár a csilis babot a legtöbben mexikói ételnek gondolják, valójában amerikai, igaz, mexikói gyökerekkel, egészen pontosan a Texasba áttelepedett mexikóiak és az ott élő amerikaiak konyhájának keveredéséből kialakult tex-mex ételek talán legismertebbje. A népszerűsége nem véletlen, hiszen rengeteg módon variálható a belevalókat és a fűszerezést tekintve, kiadós és laktató, még csupa zöldséggel készítve is.
A húsmentes változat nagy előnye, hogy könnyebb és egészségesebb, tele van rosttal, a babnak köszönhetően van benne egy jó adag fehérje is, gyorsabban kész van, különösen akkor, ha konzerv főtt babbal készítjük, és a húsmentes változat hidegen is finom, a maradékot tölthetjük akár tortillalapba vagy halmozhatjuk pirítósra, vagy akár össze is turmixolhatjuk egy jó kis fűszeres szendvicskrémnek.
Hozzávalók:
Elkészítés: A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, apróra vágjuk. A zöldségeket megtisztítjuk, és felkockázzuk, a babot és a kukoricát leszűrjük.
Az olajat egy nagyobb edényben felforrósítjuk, rádobjuk a hagymát, és üvegesre dinszteljük. Mehet rá a répa és a paprika, a fokhagyma, a római kömény, a fahéj, a babér, a csili, és kevergetve néhány percig pároljuk. Amikor már finom és intenzív az illata, hozzáadjuk a cukkinit, a kukoricát és a babot, átkeverjük, majd felöntjük a paradicsommal és a vízzel, sózzuk és borsozzuk, és fedő alatt, közepes lángon kb. 20 percet főzzük, míg összeérnek az ízek és megpuhulnak a zöldségek.
Tálalhatjuk rizzsel vagy tortillacsipsszel, vegák tejfölt vagy reszelt sajtot tehetnek a tetejére.