Amikor egészséges táplálkozásról, diétás étrendről beszélünk, elsőként mindenkinek a szénhidrátszegény, a fehérjedús és a kevés kalória ugrik be, de a rostokról sokkal kevesebbet beszélünk. Pedig erre is nagyon érdemes figyelni, mert a rostok tartják rendben az emésztésünket, segítenek a vércukor és a koleszterin szintjének kiegyensúlyozásában, szóval egész jólétünket befolyásolják, és segíthetnek a súly megtartásában, sőt csökkentésében, vagyis a fogyásban is.
Az élelmi rostok sokkal fontosabbak, mint elsőre gondolnánk: ha keveset fogyasztunk belőlük, akkor az székrekedéshez, hízáshoz, gyomor- és bélrendszeri gondokhoz, cukorbetegséghez és érrendszeri problémákhoz vezethet, pedig csak kis figyelmet igényel, hogy megfelelő mennyiséget fogyasszunk belőle. Az élelmi rostok természetes formában növényi alapanyagokból fedezhetőek, és nem kell költséges vagy nehezen beszerezhetó alapanyagokra gondolnunk, viszont a szervezetünk meghálálja, ha egy kicsit odafigyelünk rendszeres fogyasztásukra.
A rostokban gazdag táplálkozás segít a nassolás leküzdésében, mert növeli a teltségérzetet, a gyomorban megduzzad, emellett segíti a bélflóra működését és serkenti az emésztést, ráadásul a rostok a felületükön megkötik a koleszterint és a méreganyagokat, így többszörösen jótékony hatásúak. Akkor működik a szervezetben igazán hatékonyan, ha megfelelő mennyiségű folyadékot – vizet – is iszunk, hiszen rengeteg nedvességet felvesznek. Jó tudni, hogy minden zöldség, gyümölcs, hüvelyes és olajos mag jelentős mennyiségű rostot tartalmaz, ezért a jó minőségű fehérje mellett ezeket is nagyon érdemes beilleszteni az étrendbe, mutatunk is néhány rostban kimagaslóan gazdag alapanyagot és felhasználási ötletet.
A chiamag, a szezám és a lenmag kimagasló rosttartalommal bír, ezekből 1-1 kanálnyi elképesztően felturbózza az ételünket rosttal – salátára hintve, joghurtba szórva, turmixba téve mindegyik szuper, kiadós, kevés kell csak belőle, és ha kéznél van, akkor pofonegyszerűen már nagyon változtathatunk a táplálkozásunkon.
A kukorica teljes értékű és gluténmentes, pici olajjal és sóval készítve laktató, könnyű és rostokban gazdag nassolnivaló, és jóval kalóriaszegényebb más hasonló ropogtatnivalóknál. A mikrós változatnál szerintünk jobb a hagyományos változat, ami utólag még sokféle módon ízesíthető is.
Ha nincs előkészítve, akkor inkább mást választunk, viszont ha néhány sárgarépát, egy kis kígyóuborkát, paprikát, zellerszárat hasábokra vágunk, egy jól záródó dobozban a hűtőbe teszünk, akkor pár napig van egészséges „ropink”, amit kis joghurtba, krémsajtba, hummuszba mártogatva elnassolhatunk – csupa rost, és nagyon finom is!
Nemcsak a fekete szemű menyecskéknek ajánljuk ezeket a szuper hüvelyeseket, hanem mindenkinek! Nagyon jó és olcsó rostforrás, ezek mellett pedig fehérjében is gazdag mindhárom, bármilyen ízvilágban jól működnek, levesnek, salátának, ragunak is tökéletesek, laktatóak és ha főzve, konzerv formában vásároljuk, akkor nagyon gyorsan elkészíthetőek.
Rostokban a leggazdagabb az alma, a körte és a bogyós gyümölcsök, ezeket magukban is fogyaszthatjuk, de turmixban is nagyon jól működnek, és ha felturbózzuk még egy kis avokádóval is, amiről elsőként nem is gondolnánk, hogy rostokban mennyire gazdag, pedig de!, akkor igazi ajándék a szervezetnek. Érdemes napi egy étkezést csak gyümölcsökkel fedezni, legyen uzsonna, tízórai vagy reggeli, magában vagy smoothie-nak, akár egy kis lenmaggal, chiamaggal kiegészítve, vagy akár zabpehellyel, zabkorpával felturbózva, mert ezek is nagyon jó rostforrások – nagyon finom és hatékony!