Csupa zöldség és zamat, kívül ropogós, belül puha, gluténmentes étrendbe vagy diétába is beilleszthető ez a húsmentes fasírt vagy pogácsa, zsiradékot alig látott, rostokban gazdag, de ami a legfontosabb: isteni finom!
A gluténmentes quinoa nemcsak köretnek tökéletes, de magas fehérjetartalmának köszönhetően érdemes minél sokrétűbben használni vegetáriánus étrendben. A mostanság ugyancsak menő burgerek mintájára készülhet belőle sült fasírt vagy pogácsa is, ami még vegán változatban is kivitelezhető, elhagyva belőle a tojást és a parmezánt, illetve helyettesítve lenmagtojással – 1 csapott evőkanál lenmagliszt 3 evőkanál vízzel elkeverve –, illetve még egy kevés zabpehellyel kiegészítve.
Jó tudni, hogy a quinoát mindig meg kell mosni, a magok ugyanis egy természetes védőréteggel bírnak, ami a madarak ellen védi a növényt. A legtöbb esetben már megmosva csomagolják, de jobb a békesség, öblítsük le alaposan minden esetben főzés előtt. A zöldségek is variálhatóak, most a legegyszerűbb sárgarépás-cukkinis változatot mutatjuk, de brokkolival, reszelt káposztával, édesburgonyával, zellerrel is bátran kipróbálható.
Hozzávalók:
Elkészítés: A quinoát alaposan leöblítjük, forrásban lévő sós vízbe tesszük, és 12-14 perc alatt puhára főzzük, majd leszűrjük.
Közben a zöldségeket megtisztítjuk, lereszeljük, vagy késes robotgépben finomra aprítjuk. Egy serpenyőben 2 evőkanálnyi olívaolajat felforrósítunk, a zöldségeket egyszerre hozzáadjuk, és 3-4 percig dinszteljük, majd egy keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a leszűrt quinoát, a parmezánt, a zabpelyhet, a finomra vágott kaprot, a mustárt, a zúzott fokhagymát, a tojást, sózzuk és borsozzuk, majd alaposan összekeverjük.
A masszából kisebb maréknyi adagokat csípünk, pogácsává formázzuk, majd sütőpapírral borított tepsire tesszük. 180 fokos sütőbe tolva 20 perc alatt – légkeverés mellett – szép aranyszínűre sütjük.
A kis vega burgereket ízlés szerint fokhagymás tejföllel, zöldfűszeres joghurttal, salátával, de akár buciba téve vagy főzelék, sült zöldség feltétjeként is tálalhatjuk.