A rétesfélékről szeretjük azt gondolni, hogy a mi konyhánkat dicsérik, egy igazi magyar ételről van szó, pedig ezt a finomságot is a törököknek köszönhetjük. Az viszont igaz, hogy a mi közvetítésünkkel jutott Ausztriába, és lett a Monarchia egyik legkedveltebb desszertje.
Valaha a rétes kimondottan ünnepi ételnek számított, hiszen a kézzel nyújtott, hajszálvékony réteslapok ugyancsak sok munkát kívántak meg a háziasszonyoktól. A sok pepecseléssel, pihentetéssel, nyújtással, húzogatással járó réteskészítés nagy tapasztalatot, gyors és határozott kezeket követel meg, amit régen csak lakodalmak és sátoros ünnepek alkalmával vállaltak be. Tőlünk nyugatabbra pedig a rétestésztát fel is váltotta a leveles tészta: a bécsi rétes is többnyire leveles tésztával készül, a tiroli pedig minden esetben.
Szerencsére ma már akármikor süthetünk rétest, hála a készen kapható tésztáknak, legyen az papírvékony rétestészta vagy hajtogatott vajas-leveles, ízlésünk vagy a töltelék szerint eldönthetjük, melyiket használjuk épp.
Az ősz kihagyhatatlan süteménye a szaftos és illatos almás rétes, aminek a tölteléke akkor sül igazán krémesre, ha leveles tésztával készítjük, ugyanis ez a tömörebb, vajas tésztaréteg jól bezárja a tölteléket a réteskígyó belsejébe, a lédús alma így igazán szaftosra tud párolódni a tészta ölelésében.
Az alábbi receptben a klasszikus fahéj helyett vanília és gyömbér ízesíti az apróra kockázott almát, egy kevés citromhéj és mazsola teszi még finomabbá, és hogy a sülő gyümölcs szaftja ne áztassa el a tésztát, egy kis étkezési keményítőt adtunk a töltelékhez, ami felszívja, megköti a levet, és krémessé teszi a tölteléket.
Hozzávalók:
Elkészítés: Az almákat meghámozzuk, negyedeljük, a magházukat kivájjuk, majd a gyümölcsöt apróra kockázzuk. Hozzáreszeljük a citrom héját, ráfacsarjuk fél citrom levét, megszórjuk a gyömbérrel, a cukorral, a vaníliás cukorral és a mazsolával, összeforgatjuk, és félretesszük.
A leveles tésztát kinyújtjuk, vagy ha előnyújtottat vettünk, akkor kiterítjük. Az almát megszórjuk az étkezési keményítővel, összeforgatjuk, és a tészta közepére halmozzuk egy csíkban. A tésztát feltekerjük, a végeit visszanyomkodjuk, és sütőpapírral bélelt tepsire tesszük úgy, hogy a tészták találkozása alulra kerüljön.
A rétest az elhabart tojással lekenjük, 200 fokos sütőbe toljuk, majd mérsékeljük a hőt 180 fokra, és légkeverés mellett 15 percet sütjük. Ekkor kivesszük, a maradék tojással még egyszer átkenjük, meghintjük a szeletelt mandulával, és még 10 percre visszatesszük.
A sütőből kivéve hagyjuk langyosra hűlni, majd porcukorral meghintjük, és szeletelve tálaljuk.