De vajon hogyan lehet szaporítani? Mit érdemes tudni az alocasia neveléséről? Az alábbi cikkünkben mindenről részletesen beszámolunk.
A Tropical Home Home Made növényei nem véletlenül annyira népszerűek. A szaporított növények strapabíróak, könnyen alkalmazkodnak az új környezetükhöz, nem utolsósorban ellenállóbbak mint a társaik.
Az elefántfülek hatalmas levelekkel és hosszú szárakkal rendelkeznek, ezzel kapcsolódnak a törzshöz. Innen bújnak ki a szárak a levelekkel, a föld alatti részéből pedig a gyökerek, valamint a gumók. A legfontosabb részük a törzs: hiszen ha ez sértetlen marad akkor, ha a növényt valami éri, akkor a növényt könnyen újra ki lehet gyökereztetni.
A szaporításuk kapcsán fontos, hogy a gumókat a kellő időben válasszuk le a növényről. Amennyiben túl korán tesszük meg, akkor nem biztos, hogy életképesek lesznek. Aki kicsit is jártas a növények nevelésében és szaporításában, az valószínűleg látni fogja, hogy mi az ideális méret. Minél kisebb a rizómája, annál tovább tart kikelnie az új növénynek.
Miután megvan az új rizóma, nem árt azt megtisztítani, ezzel elkerülhetjük a rothadást, valamint gátolhatjuk a gyors csírázást. Akár körömmel, akár fogkefével végezzük el ezt a lépést, a legfontosabb, hogy véletlenül se sértsük meg a gumó felszínét.
Ami az ültetést illeti, fontos a közeg és az optimális páratartalom. Nincsen konkrét szabály arra vonatkozóan, hogy hány százalékot érdemes tartani, hiszen minden otthon és minden növény más.
A gumóknak párás levegőre van szükségük, így a legjobb egy zárt propboxban tárolni őket. A magas hőmérséklet segíthet a gyors csírázásban, még jobb, ha a dobozt egy napos ablakba tesszük, ahol még melegebb közeget biztosíthatunk a számukra.
Nagyjából egy hónap alatt ideális méretű lehet, kicsírázhat a növény. Amint a gyökérzet egyre nagyobb, úgy lesz az alocasia egyre stabilabb, végül át lehet ültetni. Arra figyeljünk, hogy mindig csak egy mérettel nagyobb cserépbe kerüljön, így biztosan nem terheljük túl a növényt.
A fő gond a gumó és a gyökér rothadása. Amennyiben a gyökeret érinti a probléma, ott még lehet esély megmenteni, hiszen könnyen hoz új gyökereket. Ilyenkor cseréljük le a közeget, távolítsuk el a rossz részeket, majd kezdjük újból a folyamatot.
A rothadás oka általában a magas páratartalom, esetleg a túl vizes föld. Ha viszont a gumó sérül, az nagyobb baj, ott nem igazán van mit tenni.