Ha valaki azt gondolná, hogy II. Rákóczi Ferenc fejedelem kedvelt süteménye volt a túrós csodasüti, csalódást kell okoznunk: nem kóstolta, és még csak nem is ő a névadója, inspirálója a mutatós és rendkívül finom desszertnek.
Valójában egy másik Rákóczi a megalkotója, egy bizonyos János, aki Felsőleperdenben született, de hamar Pestre került szakácstanulónak. 1912-ben már a Mágnás kaszinó konyháján dolgozott, majd a világháborúban való katonáskodást követően 1920-ban visszatért az eredeti szakmájához, és egyre rangosabb éttermekben tevékenykedett, közben Párizsban is ismerkedett a kulináris újdonságokkal. Szakmai sikerei 1933-ban a Gellért szálloda konyhafőnökeként csúcsosodtak, majd 1953-tól nyugdíjazásáig a Duna szálló konyhájáért felelt.
Rákóczi szakácskönyvet is megjelentetett, sőt, szakácsművészeti bemutatók és szakkiállítások számos díját is elnyerte. 1964-ben jelent meg a Magyar konyhaművészet című átfogó szakácskönyve, amelyben már megtalálható volt a Rákóczi-túrós receptje. Ez a sütemény azonban nem a hatvanas évek terméke: a receptet már a harmincas években ismerték, 1937 decemberében a szakácsoknak szóló szaklapban, a Magyar szakácsban is megjelent, sőt az 1958-as brüsszeli világkiállításon is kóstolhatták az érdeklődők.
A Rákóczi-túrós alapja omlós linzertészta, amelyre citromhéjjal és vaníliával ízesített túrókrém kerül. Ezt a túrókrémet – a pitéknél szokásos tésztalap helyett – könnyű, cukros tojásfehérje fedi, és némi baracklekvár egészíti ki, hogy teljes legyen az élmény.
Készíthetjük tepsiben, rácsosan, de akár tortaként is megsüthető ez a gazdag túrós pite.
Rákóczi-túrós, de torta
Hozzávalók:
A tésztához:
A töltelékhez:
A habhoz:
Valamint:
Elkészítés: A tészta alapanyagait összedolgozzuk, gombóccá formázzuk, és a hűtőbe tesszük 30 percre.
Közben a töltelékhez a túrót áttörjük, a tojásfehérje kivételével a többi hozzávalóval összekeverjük. A tojásfehérjéből csipetnyi sóval habot verünk, majd óvatosan a túróba forgatjuk.
A tésztát kissé átgyúrjuk, majd kikent kapcsos tortaformába nyomkodjuk úgy, hogy pereme is legyen. Előmelegített 180 fokos sütőben kb. 10-12 percig elősütjük, majd rásimítjuk, a túrókrémet, és a sütőbe visszatolva további 20 percet sütjük.
A habhoz a tojásfehérjét a cukorral, egy csipet sóval és citrom kifacsart levével kemény habbá verjük.
A süteményt kivesszük a sütőből, a tetejét megkenjük baracklekvárral vagy kirakjuk felaprított barackbefőttel, ráhalmozzuk a cukros habot.
A sütő hőfokát 160 fokra visszavesszük, betesszük a habbal koronázott pitetortát, és kb. 10-15 perc alatt készre sütjük.
A formában hagyjuk kihűlni, majd leemeljük a peremét, és szeletelve tálaljuk.
60 híres magyar, 60 híres étel
Dobostorta, székelygulyás, Újházi-tyúkhúsleves, Jókai-bableves, Rákóczi-túrós…
Bizonyára sokan nem ismerik e híres-neves magyar ételek eredetét, bár a szakácskönyvekben és az étlapokon gyakran találkozni híres emberekről elnevezett levesekkel, főételekkel és desszertekkel.
Vajon miért viselik ezek az ételek közismert személyek neveit?
Saját receptjük, esetleg kedvenc ételük volt, vagy csak a tiszteletükre nevezték el őket?
E kötetben nemcsak hatvan magyar író, költő, színész és színésznő, politikus életével ismerkedhetünk meg, hanem az ételek fotóinak kíséretében a recepteket is megtaláljuk.